Drogi dla rowerów w mieście | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Drogi dla rowerów w mieście

Toruń jest jednym z liderów w skali kraju pod względem rozwoju warunków dla ruchu rowerowego.

W mieście istnieje obecnie 108 km różnego rodzaju infrastruktury rowerowej (drogi dla rowerów, pasy rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe) oraz ponad 5 tysięcy miejsc parkingowych dla rowerów. Pod względem nasycenia infrastrukturą rowerową (długość dróg dla rowerów w stosunku do długości ulic) Toruń znajduje się na trzecim miejscu w kraju, osiągając wskaźnik 20%. Lepsze są jedynie Lublin i Wrocław, a za Toruniem plasują się takie miasta jak: Poznań, Warszawa, Szczecin, Kraków, Bydgoszcz, Radom, Łódź.

Rowerowe plany na lata
W latach 2007-2015 w Toruniu był realizowany Program rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007-2015, w ramach którego powstało ponad 80 km dróg rowerowych, budowanych zgodnie z obowiązującymi standardami, zarówno jako obiekty towarzyszące nowym lub remontowanym ulicom, jak i samodzielne drogi rowerowe.

W chwili obecnej powstaje Koncepcja rozwoju Komunikacji rowerowej w Toruniu na lata 2017-2023, która stanie się podstawowym dokumentem planistycznym dla rozwoju komunikacji rowerowej w mieście na kolejne lata. Najistotniejszym zadaniem wskazywanym przez autorów projektu tego dokumentu jest spięcie istniejących tras rowerowych w spójną sieć, zapewniającą efektywność ruchu rowerowego oraz wzrost udziału ruchu rowerowego w podróżach ogółem do poziomu przewyższającego 10% (obecnie jest to ok. 4%).

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Pobierz dokument:


Stacje naprawy rowerów
Od 2015 r. w Toruniu uruchomiono ogólnodostępne, bezpłatne i samoobsługowe stacje naprawcze rowerów. Do tej pory w miejscach wskazanych przez mieszkańców stanęły trzy takie stacje. Służą one rowerzystom potrzebującym szybkiej i prostej naprawy roweru, takiej jak regulacja siodełka, dokręcenie śrub, regulacja kierownicy, pompowanie kół.

Stacje wyposażone są w wysokiej jakości narzędzia, które umożliwiają podstawowy serwis roweru. Na wyposażeniu jest m.in. klucz nastawny i klucze płaskie, śrubokręty z różnymi końcówkami, łyżki do opon oraz pompka z różnymi końcówkami. Narzędzia są trwale przymocowane do stacji oraz chronione przed opadami atmosferycznymi. Aby naprawa roweru była łatwiejsza, na stacji można zawiesić rower.


Toruński Rower Miejski
Od kwietnia 2014 r. torunianie i turyści mogą korzystać z roweru miejskiego. Do dyspozycji jest 300 rowerów na 28 stacjach.

Rower można wypożyczyć i oddać na dowolnej stacji. Specjalny system informatyczny dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Aby zachęcić użytkowników do korzystania z rowerów, pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Jeśli czas ten przekroczymy, system pobierze opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu.

>>> Czytaj więcej na ten temat


Dodatkowe materiały:

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Zjedz śniadanie na trawie na Podgórzu
    Eko, Miasto
    Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Na zdjęciu: pomnik pamięci ofiar hitleryzmu, przed nim leżą wiązanki kwiatów, obok warta honorowa
    Miasto
    8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Miasto
    20 maja 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu rozpocznie się dwudniowa konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu młodzieży.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.