Pamięci honorowych obywateli | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamięci honorowych obywateli

Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2024
Autor: Małgorzata Litwin

16 kwietnia 2024 roku, w 19. rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i 12. rocznicę śmierci prof. Mariana Biskupa, przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.

- Wspominamy dziś dwóch wybitnych torunian, profesorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy zmarli tego samego dnia roku - 16 kwietnia, ale jeden w roku 2005 (dwa tygodnie po śmierci Papieża św. Jana Pawła II), a drugi dwanaście lat temu, w roku 2012. Byli znakomitymi naukowcami, współtwórcami renomy toruńskiej uczelni i mentorami dla wielu pokoleń swoich następców - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Prof. Artur Hutnikiewicz, wybitny filolog, znawca literatury międzywojennej i twórczości Stefana Żeromskiego, oraz prof. Marian Biskup - historyk, specjalizujący się w okresie średniowiecza, znawca dziejów zakonu krzyżackiego i postaci Mikołaja Kopernika. Pamiętam, jak w rozmowie ze mną mówił o potrzebie kontynuacji "Historii Torunia", której był redaktorem, i to jego marzenie właśnie się ziszcza w postaci kolejnego, czwartego tomu tego cyklu.

Prof. Artur Hutnikiewicz, urodzony we Lwowie w 1916 r. i ukształtowany przez środowisko naukowe lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza, do Torunia trafił w 1946 r. Objął stanowisko starszego asystenta w Katedrze Teorii Literatury i Literatury Porównawczej na UMK. Przeszedł wszystkie szczeble uniwersyteckiej kariery, wychował wielu wspaniałych polonistów i naukowców, na jego zajęcia i wykłady monograficzne przychodziły tłumy słuchaczy. Był niewątpliwym autorytetem naukowym i moralnym dla całych pokoleń humanistów. Od 2002 r. był Honorowym Obywatelem Torunia. Zmarł w wieku 89 lat.

Prof. Marian Biskup urodził się 19 grudnia 1922 r. w Inowrocławiu. Po wojnie na stałe zamieszkał w Toruniu, gdzie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika ukończył studia historyczne. Od 1955 r. należał do Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Przez kilkanaście lat był sekretarzem generalnym TNT, a w 1983 r. objął w nim funkcję prezesa (którą pełnił aż do 2004 r.). Dzięki dorobkowi naukowemu, zyskał status wybitnego znawcy historii Torunia, Pomorza, strefy bałtyckiej oraz zakonu krzyżackiego. Był redaktorem naukowym wielotomowego dzieła pt. „Historia Torunia”, którego pierwszy tom ukazał się 32 lata temu, w 1992 r. Profesor Marian Biskup był także autorem monograficznych opracowań dziejów Chełmna, Koronowa, Szubina, Inowrocławia czy Bydgoszczy. Jest to jeden z dowodów na niebywałą pracowitość, a jednocześnie wyśmienitą markę toruńskiej szkoły historycznej, której Marian Biskup był wychowankiem i jednocześnie współtwórcą. 27 kwietnia 2000 r. Rada Miasta nadała Mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia. Portret profesora Mariana Biskupa jest w Toruniu stale eksponowany w Galerii Honorowych Obywateli Miasta w sali obrad Rady Miasta. Prof. Marian Biskup zmarł w wieku 90 lat.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • Miasto
    - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Na zdjęciu: zawodnicy HK Pomorzanin Toruń na zielonej murawie boiska
    Miasto, Sport
    Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.