Wyjątkowe narodziny w toruńskim zoo | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wyjątkowe narodziny w toruńskim zoo

Eko, Miasto
Data publikacji: 25 marca 2024
Autor: Filip Tomasik
Na zdjęciu: kocięta tarajów w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu z dumą powitał na świecie młode taraje. To pierwsze narodziny tarajów w Polsce i drugie, odnotowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy, na świecie.

Cztery kocięta przyszły na świat 27 lutego br. Najmniejszy niestety nie przeżył, co często zdarza się przy tak licznym miocie. U tarajów rodzi się zazwyczaj od 1 do 2 maluchów, mnoga ciąża jest rzadkością.

Taraj zawsze był gatunkiem nielicznie reprezentowanym w ogrodach zoologicznych, a w Polsce, choć przed laty taraje eksponowano w zoo w Łodzi i w Poznaniu, to jednak nigdy nie udało się ich rozmnożyć. Po wieloletniej nieobecności tarajów w polskich ogrodach zoologicznych, po długich staraniach i decyzją koordynatora tego gatunku, Ogród Zoobotaniczny w Toruniu dostał szansę na udział w programie hodowlanym zagrożonego kota.

4 września 2020 roku z zoo w Monachium przyjechało do Ogrodu roczne rodzeństwo: Tim i Tommy. Po niespełna dwóch latach, bardziej śmiały na co dzień Tommy, w ramach programu EEP wyjechał do zoo w Talinie, do Timiego natomiast przydzielono młodziutką samicę, która przyjechała z Decin ZOO w Czechach 18 lipca 2023 roku. Początkowo taraje zajmowały osobne wybiegi oddzielone siatką co pozwalało na wstępne poznawanie. Łączenie pary na wspólnym wybiegu rozpoczęło się na przełomie sierpnia i września. U taraja jest to trudny i ryzykowny proces, gdyż nierzadko dochodzi do agresji a nawet zabicia samicy przez samca. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem opiekuna aż do 11 października, kiedy to para po raz pierwszy została na wspólnym wybiegu na noc. Pierwsze oznaki rui zostały zaobserwowane w grudniu, a charakteryzowały je specyficzne nawoływania samicy. Efekty przyszły w lutym br.

Taraje należą do najmniej poznanych kotów, których populacja w naturze drastycznie spada. We wszystkich zoo na świecie, które są swoistymi azylami zagrożonych gatunków, przebywa obecnie 145 osobników, z czego w europejskich placówkach tylko 57! W warunkach ogrodów zoologicznych rozmnażają się rzadko, o czym może świadczyć liczba narodzin. W ostatnim roku urodziło się tylko szczęść kociąt – cztery w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu i dwa w Songkhla Zoo w Tajlandii.Mamy nadzieję, że nasze maluchy osiągną dojrzałość i w niedalekiej przyszłości przyczynią się do zwiększenia populacji tego zagrożonego gatunku.

WAŻNE: z uwagi na konieczność zapewnienia samicy spokoju przy odchowywaniu młodych, wybieg z tarajmi będzie przez pewien czas niedostępny dla zwiedzających.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...