5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy

Tytuł projektu:
5. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa  4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2019

Realizator:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 998 734,52 zł
Kwota dofinansowania: 118 800 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Gmina Miasta Toruń, wkład sektora prywatnego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Termin realizacji:
1-13 października 2019 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2019”. W dniu 25.10.2019 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 41/1858/19 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2019”.

Projekt składał się z 20 wydarzeń: koncertów i recitali wybitnych skrzypków, pokazów filmowych, lutniczych i wykładów. Festiwal odbywa się w Toruniu co 3 lata, a jego głównym elementem jest Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy. Zaproszeni do udziału w Festiwalu artyści prezentowali wysoki poziom artystyczny i gwarantowali mistrzowskie wykonanie dzieł, w tym także kompozytorów polskich. Dotyczyło to również proponowanych prelekcji, filmów i koncertów przeznaczonych w ramach edukacji dla wszystkich zainteresowanych. Starannie dobrany program przesłuchań uczestników Konkursu Skrzypcowego zapewniał jego wysoki poziom.
Jednym z głównych celów zadania było podnoszenie kwalifikacji instrumentalistów, szczególnie studentów akademii muzycznych oraz prezentacje i popularyzacja wybitnych skrzypków wirtuozów (recitale i koncerty). Poziom artystyczny uczestników Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego (uzdolnionych skrzypków z całego świata) oceniany był przez Jury składające się z wybitnych pedagogów: prof. Ilya Kaler (przewodniczący jury), prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Boris Kuschnir, prof. Itzhak Rashkovsky, Mariusz Smolij, Jakub Jakowicz.

W związku z realizacją celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, do udziału w projekcie zostali zaproszeni artyści z Polski, Finlandii i Niemiec, w tym laureat I nagrody poprzedniej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego - Albrecht Menzel. Pozostałe koncerty festiwalu, wykłady, pokazy filmowe i pokazy lutnicze, które towarzyszyły konkursowi skrzypcowemu miały za zadanie uatrakcyjnić ofertę.

Do udziału w pierwszym etapie konkursu zostało zakwalifikowanych 24 skrzypków, którzy zostali wybrani w preeliminacjach. Jury konkursu do udziału w II etapie wytypowało 12 osób, z których do ścisłego finału przeszło 6 skrzypków. Laureaci konkursu otrzymali nagrody finansowe. Dodatkowo, każdy z uczestników miał możliwość otrzymania nagród pozaregulaminowych w postaci koncertów, nagród finansowych oraz rzeczowych, przyznanych m.in. przez współpracujące z wnioskodawcą filharmonie polskie i zagraniczne.

Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego, poprzez organizację imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura. Ponadto:
- Popularyzacja najwybitniejszych dzieł wielowiekowego dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej.
- Promocja regionu, podnoszenie poziomu jego atrakcyjności dla mieszkańców i turystów.
- Zaspokojenie potrzeb kulturalnych w zakresie uczestnictwa w wydarzeniach z zakresu kultury wysokiej.
- Zwiększenie liczby uczestników w wydarzeniach popularyzujących muzykę klasyczną.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Rondo Czadcy z tramwajem
    Drogi, Miasto
    Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
    Kultura, MZK
    Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
  • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
  • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
  • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.