Budżet obywatelski 2020 - składanie wniosków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Budżet obywatelski 2020 - składanie wniosków

Wyniki głosowania na rok 2020

Kliknij na obrazek, by pobrać zestawienie z wynikami głosowania na rok 2020

  

4 października 2019 r. zostały opublikowane listy projektów do głosowania oraz projektów odrzuconych w procedurze Budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2020.

Spośród 157 wniosków poprawnych formalnie, na liście projektów, które pozytywnie przeszły wszystkie etapy weryfikacji znalazło się ostatecznie 113 pozycji. Na liście projektów odrzuconych są 44 pozycje, w tym 6 już realizowanych lub zaplanowanych do realizacji, 3 wycofane przez wnioskodawców; 35 odrzuconych na etapie oceny merytorycznej.

Pierwotnie, przed okresem odwoławczym, na liście projektów do głosowania znajdowało się 109 projektów. W wyniku odwołań na listę tę przeniesiono 6 kolejnych projektów wstępnie oznaczonych jako odrzucone (B0487, CH0460, O0560, O0630, SM0421, RU0054) oraz wykreślono z niej 1 propozycję (W0430). Dodatkowo jeden z projektów (O0611) został włączony w zakres projektu O0607. Lista projektów odrzuconych zmniejszyła się natomiast o 4 - do 44 pozycji, w tym: 6 już realizowanych lub zaplanowanych do realizacji, 3 wycofane przez wnioskodawców; 35 odrzuconych na etapie oceny merytorycznej.

Wykazy projektów można przeglądać korzystając z tabel zamieszczonych na naszych stronach:

Można też pobrać listy w postaci plików PDF:

  

>>> GŁOSOWANIE na na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2020 odbędzie się w dniach 12-21 października 2019 r.

  


Jak złożyć wniosek? To proste!
Wystarczy opisać swój projekt na specjalnym formularzu, zebrać podpisy poparcia i ewentualnie dodatkowe materiały wskazane w formularzu, a następnie dostarczyć komplet dokumentów do urzędu miasta.

Zgodnie z nowym regulaminem nie ma już żadnego limitu wiekowego dla osób składających projekty do budżetu obywatelskiego.

Termin składania wniosków to 13 maja - 14 czerwca 2019 r. Torunianie będą dzielić pieniądze już po raz siódmy. Na rok 2020 jest to 7,41 mln zł.

  • Postaraj się dobrze przygotować opis swojego projektu.
  • Wymyśl dla niego ciekawy tytuł (nie więcej niż dziesięć słów), zastanów się nad argumentami, które przekonają innych mieszkańców Torunia, że warto głosować na Twoją propozycję.
  • Wypełnij wniosek starannie, a szczególnie dobrze przemyśl tekst, który wpiszesz w rubrykę "Opis projektu na stronę internetową" - ten opis zostanie zamieszczony przy Twoim projekcie na miejskiej stronie internetowej (pamiętaj, że masz tam do dyspozycji 1200 znaków ze spacjami, co oznacza, że dłuższe opisy będą ucinane po osiągnięciu limitu znaków).

Budżet obywatelski 2020. Składanie wniosku - krok po kroku.

KROK 1
Opisz swój projekt na specjalnym formularzu służącym do zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego w Toruniu. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  

KROK 2
Znajdź osoby, które poprą Twój pomysł i zbierz ich podpisy na liście poparcia. Pamiętaj, że sam nie możesz poprzeć swojego pomysłu na liście poparcia. Dla projektów ogólnomiejskich liczba osób popierających projekt wynosi 15. Dla projektów lokalnych jest różna i zależy od liczby osób zamieszkujących daną część miasta - znajdziesz ją na formularzu listy poparcia dla wniosku (projektu):

  

KROK 3
Jeżeli Twój pomysł wymaga zgody na realizację od kogoś innego niż miasto (np. spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty, na terenie której chcesz realizować swój projekt) - zdobądź od niego pisemne oświadczenie o gotowości do współpracy (zgodnie z poniższym wzorem):

  

KROK 4
Wydrukuj, podpisz i przynieś kompletny wniosek wraz z listą poparcia i załącznikami (np. mapki, zdjęcia, oświadczenia, inne - jeżeli są) do Urzędu Miasta Torunia - najlepiej do Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń, pok. nr 35 (możesz też zostawić dokumenty w dowolnym Punkcie Informacyjnym UMT). Pamiętaj, że musisz dostarczyć do urzędu papierową wersję wszystkich dokumentów.


  

MASZ CZAS DO 14 CZERWCA 2019 R.

  


WAŻNE!

Jakie projekty można zgłaszać?
Można zgłaszać dowolny projekt należący do katalogu zadań własnych gminy lub powiatu (Toruń jest miastem na prawach powiatu i realizuje także zadania powiatowe).

Trzeba pamiętać, że zgłaszane w ramach budżetu obywatelskiego projekty muszą być zrealizowane w ciągu jednego roku - 2020. W przypadku projektów inwestycyjnych lub remontowych realizacja może być wydłużona do połowy 2021 r. Warto też wiedzieć, że wartość projektu zgłaszanego do puli lokalnej nie może przekroczyć połowy środków dostępnych w tej puli.

Kto może zgłaszać projekty?
Projekty może zgłaszać każdy mieszkaniec Torunia. Za mieszkańca uważa się osobę, dla której Toruń stanowi centrum interesów życiowych - przebywa tu ponad 183 dni w roku, łączy ją z Toruniem zatrudnienie, pobieranie nauki lub prowadzenie działalności. Dlatego też propozycje mogą składać również studenci.

Ile projektów możne zgłosić jedna osoba?
Jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy projekty: dwa do puli lokalnej (w okręgu, w którym mieszka) oraz jeden do puli ogólnomiejskiej. Tego samego projektu nie można zgłosić do dwóch pul. Projekty zgłaszane do puli lokalnej muszą dotyczyć Twojego osiedla, np. mieszkaniec Skarpy może zgłosić dwa projekty dotyczące Skarpy i jeden wykraczający swoim zasięgiem poza obszar Skarpy.

Nie wiesz, w jakiej części miasta mieszkasz?

Kto może poprzeć mój projekt?
Jeżeli chodzi o osoby popierające Twój projekt - bez względu na to, czy pomysł jest lokalny czy ogólnomiejski - możesz ich szukać wśród mieszkańców całego miasta. Można poprzeć dowolną ilość wniosków. Dla projektów ogólnomiejskich liczba osób popierających wynosi 15. Dla projektów lokalnych jest różna i zależy od liczby osób zamieszkujących daną część miasta - znajdziesz ją na formularzu listy poparcia dla wniosku (projektu).

Nie jesteś pełnoletni, ale masz ciekawy pomysł dla Twojego miasta?
Przygotuj swój projekt i namów swoich rodziców lub opiekunów prawnych by zaakceptowali Twój udział w procedurze Budżetu obywatelskiego w Toruniu i złożyli swój podpis na przygotowanym przez Ciebie wniosku.


Podstawowe dane na temat szóstej edycji Budżetu obywatelskiego w Toruniu (na rok 2020):

  • Kwota, jaką Toruń przeznaczy w 2020 roku na realizację projektów w ramach budżetu obywatelskiego to 7 410 000 zł, 30% z tej kwoty trafi do puli ogólnomiejskiej, a 70% do pul lokalnych - przeznaczonych dla poszczególnych jednostek pomocniczych gminy (tzw. okręgów)
  • od 13 maja do 14 czerwca 2019 r. są przyjmowane wnioski z propozycjami zadań (projekty)

Budżet obywatelski to szczególny sposób decydowania o części wydatków publicznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część miejskiego budżetu. Dzięki temu każdy z nas może samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co te pieniądze zostaną wydane.

Do pobrania:


Nie wiesz jak napisać projekt?
Dla osób, które chcą zasięgnąć porady w sprawie pisania projektów do Budżetu obywatelskiego na rok 2020 Urząd Miasta Torunia przygotował dwie propozycje:

  • codzienne dyżury informacyjne (od poniedziałku do piątku) - od 13 maja do 14 czerwca 2019, w godzinach 15-17, w Urzędzie Miasta Torunia
    • obowiązują wcześniejsze zapisy,
    • dyżur odbywa się jeżeli najpóźniej poprzedniego dnia do godziny 15.00 dokonano co najmniej jednego zgłoszenia,
    • obowiązuje kolejność zgłoszeń
    • zgłoszenia telefoniczne na dyżury informacyjne są przyjmowane pod nr 56 611 86 73 lub mailowo bo@um.torun.pl (w zgłoszeniu należy podać datę, imię i nazwisko oraz nr telefonu do kontaktu)
  • spotkanie informacyjne dotyczące pisania projektów do budżetu obywatelskiego na 2020 r. -28 maja 2019 r. (wtorek), w godzinach 17.00 - 20.00, w Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Wały gen. Sikorskiego 13, czytelnia

Kontakt:

Wydział Komunikacji Spłecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia
ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń

  • e-mail: bo@um.torun.pl
  • tel.: 56 611 86 73 (poniedziałek - piątek, w godz.7.30-15.30)

/-/

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.