Thorunium dla historyków sztuki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Thorunium dla historyków sztuki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2017
Autor: Małgorzata Litwin

Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki działa od 70 lat. Z tej okazji został odznaczony Medalem Thorunium.

Najwyższe odznaczenie Prezydenta Miasta Torunia, przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta, zostało wręczone 20 listopada 2017 r. podczas jubileuszowego spotkania w Centrum Dialogu przy ul. Łaziennej. Z rąk prezydenta medal odebrała prezes Oddziału Toruńskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki Katarzyna Kluczwajd.

- Wręczam ten medal w uznaniu zasług Stowarzyszenia dla życia kulturalnego Torunia, ochrony i promocji jego dziedzictwa, a także aktywności naukowej, edukacyjnej, dokumentacyjnej i wydawniczej – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - W samorządzie Torunia stale doceniamy bowiem podjętą w 1947 roku inicjatywę, by w mieście bezcennych zabytków działała ogólnopolska korporacja zawodowa, skupiająca historyków sztuki, historyków, konserwatorów zabytków czy osoby związane z ochroną dóbr kultury.

Stowarzyszenie zostało też odznaczone Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”, a prezes Katarzyna Kluczwajd indywidualnie – medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadanym przez Ministra Kultury.

Jubileusz 70-lecia Stowarzyszenia był też połączony z urodzinami dwóch wybitnych jego członków, toruńskich historyków sztuki związanych z Zakładem Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej czy Instytutem Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK: świętującego 90. urodziny prof. Zygmunta Kruszelnickiego (jubilat nie był obecny na uroczystości) i obchodzącego 80. urodziny prof. Józefa Poklewskiego.

Jubileuszowe spotkanie było okazją do przypomnienia historii i licznych dokonań Oddziału Toruńskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Powstał tuż po wojnie, a jego pierwszym prezesem był prof. Jerzy Remer (w latach 1947-1954). Od 2003 r. funkcję tę pełni Katarzyna Kluczwajd. Stowarzyszenie liczy obecnie 72 członków. Organizuje wystawy i konferencje naukowe poświęcone toruńskim zabytkom, m.in. „Dzieje i skarby kościołów toruńskich”, „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce”, „Sztuka krajów nadbałtyckich”, „Tormiar” (jako kontynuacja, w formie konferencji naukowych, festiwalu Tormiar organizowanego w CSW), „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia” czy ogólnopolskie konferencje naukowe i sesje poświęcone uczonym.

Na koncie ma ponad 20 cenionych publikacji z dziedziny historii sztuki, m.in.: „Dzieje Sztuki Torunia” (2009) – pierwsze tak kompleksowe opracowanie tego tematu w historii Torunia, wydane przy finansowym wsparciu Gminy Miasta Toruń. Niesłabnącą popularnością cieszy się cykl publikacji pokonferencyjnych „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce” (m.in. Zegary i zegarmistrzostwo w Polsce, Biżuteria w Polsce, Ludwisarstwo w Polsce). Najnowsze tomy SHS dotyczą m.in. toruńskiej architektury pruskiej, modernistycznej, architektury sakralnej po 1945 r. oraz plastyki toruńskiej 1793-1920.

25 listopada 2017 r. odbędzie się szósta sesja z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia – toruńska architektura sakralna po 1945 r.". Początek o godz. 10:00 w Centrum Dialogu Społecznego przy ul. Sienkiewicza. Wstęp wolny.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.