Festiwal muzyki poszukującej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Festiwal muzyki poszukującej

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 marca 2016
Autor: Małgorzata Litwin

Przeglądem najciekawszych zjawisk w muzyce poszukującej jest CoCArt Music Festival, którego 8. Edycja odbędzie się 17-20 marca w CSW i Klubie NRD.

Kuratorzy festiwalu Rafał Iwański i Rafał Kołacki co roku zapraszają do Torunia artystów, operujących nowymi środkami wyrazu w muzyce, odważnie przekraczających granice gatunkowe. W tym roku usłyszymy wykonawców z takich kręgów, jak jazz, folk czy post rock. Nie zabraknie też muzyki eksperymentalnej.

Główne wydarzenia odbędą się 18 i 19 marca w CSW. Tym razem jednak nie w największej sali na I piętrze, lecz w dawnej niecce na parterze budynku. Nowa, bardziej kameralna przestrzeń wpłynęła na dobór artystów. Pojawi się m.in. więcej elektroniki, gitara. Twórcy imprezy postanowili także, że każdy dzień festiwalu będzie miał swój profil: pierwszego usłyszymy artystów z kręgów zbliżonych do rocka, jazzu i etno, drugiego królować będzie muzyka elektroniczna i elektroakustyczna z elementami wizualnymi.

W piątkowy wieczór w CSW warto zwrócić uwagę na grecki duet Mohammad, który w Polsce zagości po raz pierwszy. Dronowa muzyka nawiązuje do bałkańsko-bliskowschodnich korzeni.

Elementy etniczne, ale przede wszystkim jazz-rockowe pojawią się w muzyce amerykańsko-austriackiego tria Hypercolor. Muzycy mają na koncie co prawda tylko jedną płytę, ale za to wydaną w prestiżowej wytwórni Tzadik Johna Zorna. Warto także dodać, że perkusistą formacji jest Lukas Ligeti, syn jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki współczesnej XX w. György’a Ligetiego.

Tego wieczoru usłyszymy również ciekawych artystów polskich, m.in.: veNN circles - wykonawców elektroakustycznej muzyki improwizowanej i free jazzu, bydgoskiego laureata Paszportu Polityki Jakuba Ziołka, znanego jako Stara Rzeka. Artysta łączy folk z muzyką elektroniczną, tradycję z nowoczesnością i kompozycję z improwizacją.

Sobotni wieczór wypełnią artyści audiowizualni. Ze Szwajcarii przyjedzie duet Diatribes. W ich wykonaniu można się spodziewać minimalistycznej elektroakustyki i improwizacji dekonstruującej muzykę dub. Wydarzeniem wieczoru będzie z pewnością koncert austriackiego duetu Angélica Castelló i Burkhard Stangl, którym towarzyszyć będą projekcje Billy Roisz. Pochodząca z Meksyku Castelló tworzy instalacje łączące muzykę, sztuki wizualne i performance. Stangl, klasycznie wykształcony gitarzysta i kompozytor, wykładowca na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu, porusza się na pograniczu elektroniki, elektroakustyki, klasyki i improwizacji.

Sobotni wieczór wypełnią także występy polskich artystek. Joanna Szumacher to improwizatorka spod znaku noise, drone i elektroakustyki, połączonych z nagraniami terenowymi. We Will Fail Aleksandry Grünholz to z kolei twórczość oparta na rytmie, choć artystka raczej odżegnuje się od porównań z muzyką klubową.

W sobotnie popołudnie w CSW odbędzie się też panel dyskusyjny poświęcony organizowaniu imprez promujących muzykę awangardową.

Festiwal będzie miał także swoją odsłonę w klubie NRD. Tam odbędą się koncerty pierwszego i ostatniego dnia festiwalu oraz afterparty. W czwartek wystąpią elektroniczne projekty RNA2, FOQL oraz Bartek Kujawski, zaś w niedzielę jazzująca Pokusa. Zabawę na afterparty zapewnią kolejno: w piątek Zamilska, w sobotę Wiktor Skok i inni. Natomiast w Kulturhauzie odbędą się warsztaty dźwiękowe prowadzone przez Tomasza Mirta.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.