Jest umowa na Bulwar Filadelfijski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jest umowa na Bulwar Filadelfijski

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 14 marca 2016
Autor: Magdalena Stremplewska
Koncepcja zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego

Prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę z firmą Riegler Riewe Architekci z Katowic, która zwyciężyła w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Projekt budowlano-wykonawczy ma być gotowy w sierpniu 2017.

O rozstrzygnięciu konkursu czytaj tutaj.

Koncepcja zakłada umożliwienie różnorodnego wykorzystania przestrzeni publicznej bulwaru oraz stworzenie miejsca otwartego i charakterystycznego, przy jak najmniejszej ingerencji w panoramę miasta. Planuje się stworzenie systemu roślinności ułożonej pasmowo wzdłuż nabrzeża oraz obiektów nieingerujących w historyczną sylwetkę miasta. Nadbrzeżana część bulwaru zostanie zrewitalizowana. Pojawią się elementy małej architektury oraz ścieżka rowerowa. Otwarte tereny trawników i placów stworzą przestrzeń do aktywnego wypoczynku i spotkań.

Schody, pochylnie i siedziska pojawią się na przedłużeniu osi istniejących ulic, bram murów starego miasta, a także w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących, charakterystycznych elementów zagospodarowania np. przy pomoscie w miejscu dawnej przeprawy. Mogą one mieć różną wysokość i wykorzystywać ukształtowanie terenu w rożnych punktach nabrzeża. Zakłada się jednak, że nie wyjdą one ponad poziom ulicy i w ten sposób od strony miasta widoczne będą jedynie jako otwarte tarasy, od strony rzeki z kolei nie przysłaniają sylwetki miasta. Projektowane obiekty będą mogły pełnić różne funkcje zaproponowane w koncepcji pokonkursowej. Obiekty planuje się wykonać z powtarzalnych elementów. Ich szerokość oparta jest na tym samym module, a długość uzależniona od ukształtowania terenu, w którym są umiejscowione.

Projektowane pasy roślinności charakteryzuje nie tylko rodzime pochodzenie gatunków i mnogość ich funkcji (rekreacyjna, bioterapeutyczna, ekologiczna), ale również zmienność kolorystyczna w ciągu roku. Wiosną i latem będą dominowały różne odcienie zieleni od żywo zielonego pasma dereni, poprzez szarozielone pasmo wierzb, zielone pasma ziołorośli i łąk, na których łanowo będą pojawiały się kwiaty w kolorach białym, żółtym, różowym, aż po zieloną murawę rekreacyjną. Jesienią i zimą kolorystyka roślinności zmieni się zupełnie. Derenie staną się koralowoczerwonym pasmem, wierzby brunatno-bordowym, ziołorośla i łąki będą mieniły się różnymi odcieniami brązu i beżu.

Wprowadzenie na teren bulwaru roślinności pochodzącej z siedlisk łęgowych i zgrądowiałych, odpornej na warunki występujące w dolinach rzek (między innymi okresowe zalewanie wodą) spełniającej funkcję ekologiczną, estetyczną, wypoczynkową i bioterapeutyczną, będzie próbą zrenaturyzowania krajobrazu w przestrzeni Bulwaru.

Ponadto w zakresie objętym opracowaniem znajdują się ulice: Bulwar Filadelfijski i św. Jakuba (część) oraz oświetlenie i monitoring bulwaru.

Umowa zakłada przekazywanie dokumentów w czterech etapach:

  • Etap I: opracowanie, przedstawienie i akceptacja koncepcji programowo-przestrzennej obejmującej także wizualizację wariantów z prezentacją na potrzeby spotkań informacyjnych do 9.07.2016 r.;
  • Etap II: przygotowanie dokumentów niezbędnych do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz ze złożeniem wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do 9.01.2017 r.
  • Etap III: opracowanie projektu budowlanego oraz pozostałych dokumentów niezbędnych dla uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, jeśli będzie wymagana oraz złożenie wniosku o te decyzje do 9.05.2017 r.
  • Etap IV: opracowanie projektu wykonawczego, przedmiarów, kosztorysów inwestorskich, kosztorysów ofertowych, specyfikacji technicznych oraz wszelkich innych dokumentów niezbędnych dla wyceny i wykonania robót budowlanych, wykonanie wizualizacji perspektywicznej ostatecznie przyjętych rozwiązań przebiegu trasy do 9.08.2017 r.

Wynagrodzenie za wykonanie całości przedmiotu umowy, poza czynnościami nadzoru autorskiego, ma charakter ryczałtowy i wynosi 1.248.000 zł brutto. Wynagrodzenie to obejmuje również przeniesienie praw autorskich majątkowych do wykonanej dokumentacji projektowej w zakresie objętym umową. Wynagrodzenie za pełnienie nadzoru autorskiego ma charakter ryczałtowy i wynosi 118.000 zł brutto.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kolejne podwórka z dofinansowaniem
    Eko, Miasto
    Znamy wyniki tegorocznej edycji programu Moje Podwórko. Wsparcie finansowe na odmienienie swoich podwórek otrzymało 12 podmiotów.
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.