2011 - Herta Müller i Wiesław Myśliwski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

2011 - Herta Müller i Wiesław Myśliwski

Herta Müller

Herta Müller
urodziła się w 1953 roku w niemieckiej rodzinie w Banacie w Rumunii. Dzieciństwo i młodość spędziła w komunistycznej Rumunii, studiowała germanistykę i romanistykę. Po studiach pracowała jako tłumaczka i nauczycielka. Jeszcze w Rumunii w roku 1982 wydała okrojoną przez cenzurę powieść "Niziny" (1982).Prześladowana przez władze za odmowę współpracy z Securitate, wyemigrowała do Niemiec Zachodnich w 1987 roku.

Głównym tematem prozy Müller pozostaje doświadczenie dyktatury, przeżywane przez zwykłych ludzi. Strach i osamotnienie życia pod dyktaturą oraz poczucie obcości i trud zagojenia ran człowieka naznaczonego tymi przeżyciami pojawiają się jako stałe motywy jej książek. Postaci jej powieści stawiają pytania o prawdę i fałsz, o siłę zbrodni i chęć życia, o możliwość miłości i przyjaźni w permanentnie niewiarygodnej rzeczywistości ludzi odrzuconych przez system, państwo, czy niezrozumiały świat. Nie przypadkiem więc w uzasadnieniu Akademii Szwedzkiej o przyznaniu jej Nagrody Nobla  możemy przeczytać, że niemiecka pisarka z "poetyckim wyczuciem i bezpośredniością prozy opisuje losy wywłaszczonych".
 
W Polsce proza Müller dostrzeżona została stosunkowo wcześnie, jeszcze przed jej światową karierą. Jej książki ukazują się od kilku lat nakładem wydawnictwa Czarne:

  • Sercątko, przeł. Alicja Buras (2003)
  • Dziś wolałabym siebie nie spotkać, przeł. Katarzyna Leszczyńska (2004)
  • Lis już wtedy był myśliwym, przeł. Alicja Rosenau (2005)
  • Król kłania się i zabija, przeł. Katarzyna Leszczyńska (2005)
  • Niziny, przeł. Katarzyna Leszczyńska (2006)
  • Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie, przeł. Katarzyna Leszczyńska (2006)
  • Głód i jedwab, przeł. Katarzyna Leszczyńska (2008)
  • Huśtawka oddechu, przeł. Katarzyna Leszczyńska (2010)
  • Strażnik bierze swój grzebień: o odchodzeniu i odcięciu, przeł. Artur Kożuch (2010) ["Korporacja Ha!art"]

Zestawienie nagród za jej twórczość w ciągu 30 lat obejmuje ponad 30 nagród i wyróżnień, w tym m.in. tak prestiżowe (oprócz Nagrody Nobla w roku 2009), jak: Nagroda im. Heinricha von Kleista (1994), Europejska Nagroda Literacka "Prix Aristeion" (1995), Nagroda im. Josepha Breitbacha (2003), Nagroda Fundacji im. Konrada Adenauera w dziedzinie literatury (2004), Nagroda im. Hoffmanna von Fallersleben (2010).

Hertę Müller gościliśmy już w Toruniu, gdy w roku 2005 była laudatorską nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego dla swego wybitnego kolegi Hansa Joachima Schädlicha.


Wiesław Myśliwski

Wiesław Myśliwski
(ur. 25 marca 1932 r. w Dwikozach) to polski pisarz, kreujący wizję chłopskiego losu i tradycyjnej wspólnoty wiejskiej w perspektywie uniwersalnych prawd o świecie i człowieku. Dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike.

Po wojnie Wiesław Myśliwski uczęszczał do gimnazjum i liceum ogólnokształcącego w Sandomierzu, maturę zdał w 1951 r. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1955-1976 pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie jako asystent redaktora, redaktor, kierownik redakcji literatury współczesnej, zastępca redaktora naczelnego. W latach 1975-1999 był redaktorem naczelnym kwartalnika "Regiony", w latach 1993-1999 dwutygodnika kulturalnego "Sycyna". Obecnie mieszka w Warszawie.

Ekranizacji i realizacji teatralnych jego utworów podejmowali się m.in. Ryszard Ber, Wojciech Marczewski, Kazimierz Dejmek, Izabella Cywińska. Jego najważniejsze książki to "Nagi sad", "Pałac", "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg" (Nagroda Nike), "Traktat o łuskaniu fasoli" (Nagroda Nike, Nagroda Literacka Gdynia, nagroda TV Kultura, nagroda miesięcznika "Odra").

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.