Jest umowa na Bulwar Filadelfijski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jest umowa na Bulwar Filadelfijski

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 14 marca 2016
Autor: Magdalena Stremplewska
Koncepcja zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego

Prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę z firmą Riegler Riewe Architekci z Katowic, która zwyciężyła w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Projekt budowlano-wykonawczy ma być gotowy w sierpniu 2017.

O rozstrzygnięciu konkursu czytaj tutaj.

Koncepcja zakłada umożliwienie różnorodnego wykorzystania przestrzeni publicznej bulwaru oraz stworzenie miejsca otwartego i charakterystycznego, przy jak najmniejszej ingerencji w panoramę miasta. Planuje się stworzenie systemu roślinności ułożonej pasmowo wzdłuż nabrzeża oraz obiektów nieingerujących w historyczną sylwetkę miasta. Nadbrzeżana część bulwaru zostanie zrewitalizowana. Pojawią się elementy małej architektury oraz ścieżka rowerowa. Otwarte tereny trawników i placów stworzą przestrzeń do aktywnego wypoczynku i spotkań.

Schody, pochylnie i siedziska pojawią się na przedłużeniu osi istniejących ulic, bram murów starego miasta, a także w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących, charakterystycznych elementów zagospodarowania np. przy pomoscie w miejscu dawnej przeprawy. Mogą one mieć różną wysokość i wykorzystywać ukształtowanie terenu w rożnych punktach nabrzeża. Zakłada się jednak, że nie wyjdą one ponad poziom ulicy i w ten sposób od strony miasta widoczne będą jedynie jako otwarte tarasy, od strony rzeki z kolei nie przysłaniają sylwetki miasta. Projektowane obiekty będą mogły pełnić różne funkcje zaproponowane w koncepcji pokonkursowej. Obiekty planuje się wykonać z powtarzalnych elementów. Ich szerokość oparta jest na tym samym module, a długość uzależniona od ukształtowania terenu, w którym są umiejscowione.

Projektowane pasy roślinności charakteryzuje nie tylko rodzime pochodzenie gatunków i mnogość ich funkcji (rekreacyjna, bioterapeutyczna, ekologiczna), ale również zmienność kolorystyczna w ciągu roku. Wiosną i latem będą dominowały różne odcienie zieleni od żywo zielonego pasma dereni, poprzez szarozielone pasmo wierzb, zielone pasma ziołorośli i łąk, na których łanowo będą pojawiały się kwiaty w kolorach białym, żółtym, różowym, aż po zieloną murawę rekreacyjną. Jesienią i zimą kolorystyka roślinności zmieni się zupełnie. Derenie staną się koralowoczerwonym pasmem, wierzby brunatno-bordowym, ziołorośla i łąki będą mieniły się różnymi odcieniami brązu i beżu.

Wprowadzenie na teren bulwaru roślinności pochodzącej z siedlisk łęgowych i zgrądowiałych, odpornej na warunki występujące w dolinach rzek (między innymi okresowe zalewanie wodą) spełniającej funkcję ekologiczną, estetyczną, wypoczynkową i bioterapeutyczną, będzie próbą zrenaturyzowania krajobrazu w przestrzeni Bulwaru.

Ponadto w zakresie objętym opracowaniem znajdują się ulice: Bulwar Filadelfijski i św. Jakuba (część) oraz oświetlenie i monitoring bulwaru.

Umowa zakłada przekazywanie dokumentów w czterech etapach:

  • Etap I: opracowanie, przedstawienie i akceptacja koncepcji programowo-przestrzennej obejmującej także wizualizację wariantów z prezentacją na potrzeby spotkań informacyjnych do 9.07.2016 r.;
  • Etap II: przygotowanie dokumentów niezbędnych do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz ze złożeniem wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do 9.01.2017 r.
  • Etap III: opracowanie projektu budowlanego oraz pozostałych dokumentów niezbędnych dla uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, jeśli będzie wymagana oraz złożenie wniosku o te decyzje do 9.05.2017 r.
  • Etap IV: opracowanie projektu wykonawczego, przedmiarów, kosztorysów inwestorskich, kosztorysów ofertowych, specyfikacji technicznych oraz wszelkich innych dokumentów niezbędnych dla wyceny i wykonania robót budowlanych, wykonanie wizualizacji perspektywicznej ostatecznie przyjętych rozwiązań przebiegu trasy do 9.08.2017 r.

Wynagrodzenie za wykonanie całości przedmiotu umowy, poza czynnościami nadzoru autorskiego, ma charakter ryczałtowy i wynosi 1.248.000 zł brutto. Wynagrodzenie to obejmuje również przeniesienie praw autorskich majątkowych do wykonanej dokumentacji projektowej w zakresie objętym umową. Wynagrodzenie za pełnienie nadzoru autorskiego ma charakter ryczałtowy i wynosi 118.000 zł brutto.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.