Festiwal muzyki poszukującej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Festiwal muzyki poszukującej

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 marca 2016
Autor: Małgorzata Litwin

Przeglądem najciekawszych zjawisk w muzyce poszukującej jest CoCArt Music Festival, którego 8. Edycja odbędzie się 17-20 marca w CSW i Klubie NRD.

Kuratorzy festiwalu Rafał Iwański i Rafał Kołacki co roku zapraszają do Torunia artystów, operujących nowymi środkami wyrazu w muzyce, odważnie przekraczających granice gatunkowe. W tym roku usłyszymy wykonawców z takich kręgów, jak jazz, folk czy post rock. Nie zabraknie też muzyki eksperymentalnej.

Główne wydarzenia odbędą się 18 i 19 marca w CSW. Tym razem jednak nie w największej sali na I piętrze, lecz w dawnej niecce na parterze budynku. Nowa, bardziej kameralna przestrzeń wpłynęła na dobór artystów. Pojawi się m.in. więcej elektroniki, gitara. Twórcy imprezy postanowili także, że każdy dzień festiwalu będzie miał swój profil: pierwszego usłyszymy artystów z kręgów zbliżonych do rocka, jazzu i etno, drugiego królować będzie muzyka elektroniczna i elektroakustyczna z elementami wizualnymi.

W piątkowy wieczór w CSW warto zwrócić uwagę na grecki duet Mohammad, który w Polsce zagości po raz pierwszy. Dronowa muzyka nawiązuje do bałkańsko-bliskowschodnich korzeni.

Elementy etniczne, ale przede wszystkim jazz-rockowe pojawią się w muzyce amerykańsko-austriackiego tria Hypercolor. Muzycy mają na koncie co prawda tylko jedną płytę, ale za to wydaną w prestiżowej wytwórni Tzadik Johna Zorna. Warto także dodać, że perkusistą formacji jest Lukas Ligeti, syn jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki współczesnej XX w. György’a Ligetiego.

Tego wieczoru usłyszymy również ciekawych artystów polskich, m.in.: veNN circles - wykonawców elektroakustycznej muzyki improwizowanej i free jazzu, bydgoskiego laureata Paszportu Polityki Jakuba Ziołka, znanego jako Stara Rzeka. Artysta łączy folk z muzyką elektroniczną, tradycję z nowoczesnością i kompozycję z improwizacją.

Sobotni wieczór wypełnią artyści audiowizualni. Ze Szwajcarii przyjedzie duet Diatribes. W ich wykonaniu można się spodziewać minimalistycznej elektroakustyki i improwizacji dekonstruującej muzykę dub. Wydarzeniem wieczoru będzie z pewnością koncert austriackiego duetu Angélica Castelló i Burkhard Stangl, którym towarzyszyć będą projekcje Billy Roisz. Pochodząca z Meksyku Castelló tworzy instalacje łączące muzykę, sztuki wizualne i performance. Stangl, klasycznie wykształcony gitarzysta i kompozytor, wykładowca na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu, porusza się na pograniczu elektroniki, elektroakustyki, klasyki i improwizacji.

Sobotni wieczór wypełnią także występy polskich artystek. Joanna Szumacher to improwizatorka spod znaku noise, drone i elektroakustyki, połączonych z nagraniami terenowymi. We Will Fail Aleksandry Grünholz to z kolei twórczość oparta na rytmie, choć artystka raczej odżegnuje się od porównań z muzyką klubową.

W sobotnie popołudnie w CSW odbędzie się też panel dyskusyjny poświęcony organizowaniu imprez promujących muzykę awangardową.

Festiwal będzie miał także swoją odsłonę w klubie NRD. Tam odbędą się koncerty pierwszego i ostatniego dnia festiwalu oraz afterparty. W czwartek wystąpią elektroniczne projekty RNA2, FOQL oraz Bartek Kujawski, zaś w niedzielę jazzująca Pokusa. Zabawę na afterparty zapewnią kolejno: w piątek Zamilska, w sobotę Wiktor Skok i inni. Natomiast w Kulturhauzie odbędą się warsztaty dźwiękowe prowadzone przez Tomasza Mirta.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widać dłonie, na klawiaturze laptopa
    Biznes, Miasto
    Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.