Cieplej w szkołach i przedszkolach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Cieplej w szkołach i przedszkolach

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 14 października 2013
Autor: Sylwia Derengowska

Trwają prace przy termomodernizacji czterech kolejnych placówek oświatowych w Toruniu. Docieplane są Przedszkola Miejskie nr 11, 13 i 15 oraz Szkoła Podstawowa nr 32.

Prace w SP nr 32 przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich prowadzi firma KOGA z Grudziądza. Koszt - ponad 2,3 miliona złotych. Zakres prac obejmuje m.in. docieplenie ścian zewnętrznych powyżej i poniżej terenu, docieplenie stropodachu basenu i sali gimnastycznej styropapą oraz pokrycie papą termozgrzewalną, wykonanie nowej opaski wokół budynku oraz jego odmalowanie. Wymieniana jest także stolarka drzwiowa, zmniejszona powierzchnia fasady okiennej na basenie i sali gimnastycznej, usunięta blacha trapezowa ze ścian szczytowych i naprawiona instalacja odgromowa.

W zakres prac wchodzi ponadto wykonanie elektrycznej instalacji podgrzewania rynien, montaż kamer monitoringu oraz wywietrzników w  sali gimnastycznej, wymiana krat w oknach na rolety antywłamaniowe i odnowienie krat w piwnicach.  Kolejna część termomodernizacji to wymiana instalacji centralnego ogrzewania, modernizacja węzłów cieplnych, remont wejścia do budynku, daszków, schodów i balustrad, a także podłączenie rur spustowych do kanalizacji deszczowej.

Pierwszy etap robót – obejmujący instalacje wewnętrzne – zakończył się w sierpniu. Prace na elewacji rozpoczęto w czasie wakacji, by nie dezorganizować pracy szkoły. Właśnie dobiegają końca.

Trwa także termomodernizacja trzech miejskich przedszkoli: nr  13 przy ul. Konstytucji 3 Maja, nr 15 przy ul. Bażyńskich i 16 przy ul. Sucharskiego. W Przedszkolu Miejskim nr 13 są docieplane ściany i stropodachy,  rozebrano taras od strony ogrodu, a w jego miejscu wybudowano schody, wymieniono parapety i okna w piwnicy. Prace obejmą także montaż rolet antywłamaniowych, remont schodów wejściowych i zadaszeń, wymianę instalacji odgromowej, centralnego ogrzewania i  oświetlenia na ścianach oraz budowę instalacji monitoringu i podgrzewu rynien.

W przedszkolu przy ul. Bażyńskich roboty obejmują ocieplenie ścian i stropodachów, wymianę drzwi, okien i parapetów, remont tarasu, schodów wejściowych i zadaszenia. Powstanie instalacja monitoringu i podgrzewu rynien, a instalacja odgromowa, oświetlenia na ścianach, kanalizacji sanitarnej, wentylacji mechanicznej w kuchni i centralnego ogrzewania będzie wymieniona.

Prace w Przedszkolu Miejskim nr 16 przy ul. Sucharskiego polegają na dociepleniu ścian i stropodachów, likwidacji tarasu od strony ogrodu i wybudowanie w tym miejscu schodów, montażu rolet antywłamaniowych, wymianie parapetów i okien w piwnicy, remoncie schodów wejściowych i zadaszeń, wymianie instalacji odgromowej, oświetlenia na ścianach, centralnego ogrzewania oraz wewnętrznej instalacji ciepłej i zimnej wody.

- Program termomodernizacji toruńskich placówek oświatowych jest konsekwentnie  realizowany od wielu lat. Co roku miasto przeznacza na ten cel kilka milionów złotych. - Wydatki na termomodernizację są spore, ale bardzo opłacalne - zużycie ciepła spada w ocieplonych i uszczelnionych obiektach o 20-30 procent - mówi dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT Marcin Maksim.

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
    Miasto, Sport
    Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Pracujemy nad Urban Labem
    Miasto
    Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Miasto
    - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.