7. edycja Festiwal Sztuki Faktu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

7. edycja Festiwal Sztuki Faktu

Tytuł projektu:
7. edycja Festiwal Sztuki Faktu „…laur olimpijski, znak nasz…”

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2019

Realizator:
Toruńska Agenda Kulturalna

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 353 822,15 zł
Kwota dofinansowania: 115 090 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Gmina Miasta Toruń, wkład sektora prywatnego

Termin realizacji:
26-28.09.2019 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”.  W dniu 25.10.2019 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął Uchwałę Nr 41/1858/19 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”.

Festiwal Sztuki Faktu poświęcony jest gatunkom wyrastającym ze sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Od początku istnienia wydarzenia wśród jego kluczowych partnerów merytorycznych znajdują się Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi czy Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Każdego roku festiwalowi towarzyszą: konkurs na reportaż telewizyjny, pokazy filmów konkursowych, pokazy filmów fabularnych opartych na faktach, przeglądy reportażu światowego, a także spotkania z zespołami reporterskimi.

Siódma edycja Festiwalu Sztuki Faktu rozpoczęła się otwarciem wystawy zdjęć udostępnionych Toruńskiej Agendzie Kulturalnej przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Dużym zainteresowaniem wśród szkół cieszyły się warsztaty edukacyjne oraz panele filmowe z programowej konferencji telewizji publicznych o zasięgu globalnym. Celem spotkań było stworzenie warunków dla uczniów szkół średnich z Torunia dla wzmacniania ich tożsamości i uczestnictwa w kulturze i sporcie, jak również upamiętnienie polskiego dziedzictwa sportowego poprzez realizację projektu upowszechniającego dorobek w zakresie sztuki reportażu.

Tegoroczna edycja, ze względu na współpracę z TVP Sport, zaowocowała cyklem „Klasyka reportażu sportowego”. W ramach „Faktu w fabule” zaprezentowano trzy duże produkcje: „K2. Ostatnia Góra”, „Free Solo: ekstremalna wspinaczka” oraz „Diego”. Zainteresowaniem cieszyły się również specjalne pokazy filmowe tj. „Sen o Warszawie” oraz „Ikar”. Uzupełnieniem tematyki sportowej tegorocznej edycji były panele: „Noc Reporterów”, „Wieczór Komentatorów” oraz spotkanie z zespołem Magazynu Ekspresu Reporterów, podczas których zaproszeni goście ze świata telewizji dyskutowali o osiągnięciach polskiej telewizji oraz prezentowali fragmenty reportaży i komentarzy wzbudzających emocje odbiorców.

Ogłoszono także konkurs na reportaż telewizyjny i dokument z pogranicza reportażu, którego tematem byli ludzie, zjawiska oraz sytuacje określające rytm współczesności, zrealizowany przez zakwalifikowanych do konkursu uczestników. Do Toruńskiej Agendy Kulturalnej wpłynęło 65 reportaży, a jury przyznało nagrody, które wręczono na Gali Zamknięcia Festiwalu w dniu 28 września 2019 r. w CKK Jordanki. Galę uświetnił występ Izabeli Szafrańskiej wraz z zespołem Igora Nowickiego, a zakończył recital Janusza Radka „Wokół Niemena”.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Toruńska Agenda Kulturalna

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.