2006 - Sławomir Mrożek i Tankred Dorst | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2006 - Sławomir Mrożek i Tankred Dorst

 

Sławomir MrożekSławomir Mrożek -
urodził się 29 czerwca 1930 r. Jest jednym z najczęściej grywanych w kraju i za granicą polskich dramaturgów. Ale to także znakomity prozaik, autor scenariuszy filmowych i rysownik. Właśnie od satyrycznych rysunków rozpoczął w 1950 r. swoją karierę. To one oraz świetne, pełne groteski opowiadania sprawiły, że stał się autorem niezwykle popularnym.

W swojej twórczości zawsze obnażał absurdy rzeczywistości, także tej peerelowskiej, oraz wykpiwał stereotypy funkcjonujące w świadomości Polaków. Przysłowiowe stało się powiedzenie "jak z Mrożka", które miało określać szczególnie bezsensowną sytuację.

Do jego najpopularniejszych tomów opowiadań zaliczyć należy "Półpancerze praktyczne", "Słonia" i "Wesele w Atomicach". Światową sławę przyniosły mu dramaty, przede wszystkim "Tango", obrazujące relacje rodzinne stanowiące miniaturę relacji społecznych - chorych i znamionujących rozpad. Kolejne znakomite dramaty to "Indyk", "Emigranci", "Krawiec".

W latach 1963-96 Mrożek przebywał na emigracji w Paryżu, USA, Niemczech i Meksyku. Obecnie mieszka w Krakowie.

Tankred DorstTankred Dorst -
słynny niemiecki dramatopisarz, scenarzysta i reżyser. W Toruniu, który honoruje go nagrodą, przebywał wielokrotnie. To właśnie w Teatrze im. Wilama Horzycy w 1994 r. swoją polską prapremierę miała sztuka "Fernando Krapp napisał do mnie ten list". Był jurorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. Gościł także na Akademickich Spotkaniach Teatralnych Klamra, gdzie został zaproszony na przedpremierowe przedstawienie "Święty Edyp" Teatru Wierszalin w reż. Piotra Tomaszuka.

Jego sztuki wielokrotnie grane były na polskich scenach. Do najsłynniejszych inscenizacji zaliczyć należy dramat "Ja, Feuerbach" z niezapomnianym Tadeuszem Łomnickim.

Dorst urodził się w 1925 r. w Turyngii, studiował germanistykę, teatrologię i historię sztuki. Debiutował w 1960 r. dramatem "Zakręt". Sławę przyniosła mu sztuka o niemieckim ekspresjoniście zatytułowana "Toller" oraz tryptyk poświęcony Lwu Tołstojowi.. Był współscenarzystą takich filmów jak "Długa rozmowa z ptakiem" w reż. K. Zanussiego i "Szkarłatna litera" W. Wendersa.

Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Bonner Biennale - najważniejszego festiwalu dramaturgii współczesnej. Jest także autorem znakomitych sztuk dla dzieci, takich jak "Amelka, Bóbr i Król na dachu" czy "Jak Matołusz poszedł szukać olbrzyma". Od lat tworzy wspólnie z żoną, również dramaturgiem, Ursulą Ehler.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" rozpoczął się spektaklem Przemiana – na podstawie opowiadania Franza Kafki, który wyreżyserował Oliver Frljić – znany polskiej publiczności z głośnej Klątwy w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
  • Fragment plakatu budżetu obywatelskiego 2025.
    Miasto
    189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia - logo
    Miasto
    Do udziału w dwóch projektach skierowanych do osób bezrobotnych zachęca Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Miasto
    Rządowy program in vitro ruszy zgodnie z planem, czyli od 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 grudnia 2028 roku.